Leg. naprapat
Grundare StureNaprapaten
Emilia tog examen 2013 och har sedan 2015 drivit StureNaprapaten.
Hon arbetar utifrån ett holistiskt perspektiv och ser vikten av att se hela individen framför sig och inte bara en rygg, nacke eller axel. Kroppen är mer komplex än så och det är viktigt att också gräva i varför problemet har uppstått för att kunna skapa en förändring i vardagen och undvika att problematiken/smärtan återuppstår.
Emilia har ett brinnande intresse för träning i olika former. Hon har i ungdomsåren varit aktiv inom ridsport samt handboll. 2014-2016 höll hon på med triathlon och utmanade sig själv inom sporten och har genomfört både sprint och olympisk distans samt IronMan 70.3. Idag fokuserar hon på funktionell träning samt crossfitinspirerad cirkelträning. Detta balanserar hon även upp med yoga och lugnare träningsformer.

Leg. naprapat
StureNaprapaten
Elvira är utbildad personlig tränare och arbetar utifrån ett helhetsperspektiv genom att undersöka olika faktorer som påverkar smärta och funktion. Behandlingen individanpassas med olika metoder; massage, manipulation, mobilisering, nervmobilisering, stretch, dry needling och triggerpunkter. Hon försöker alltid sträva efter att tillgodose mål och förväntningar och kommer mer än gärna med rekommendationer om rörelseträning och träning.
Elviras intressen är vandring och vardaglig träning, vilket ger henne glädje och styrka. Hon har bestigit Kebnekaise med hund och har som mål att bestiga fler toppar i framtiden.
